Ragadozók: kicsik és nagyok
Afrika a nagymacskák, az oroszlánok, leopárdok és gepárdok kontinense. A leopárd éjszaka hatszor jobban lát, mint az ember, és rendkívül ügyesen mászik fára. Fekete színváltozata a fekete párduc, de halványan rajta is kivehetők a foltok.
Leopárd vagy gepárd?
A leopárdot gyakran összetévesztik a gepárddal, mivel hasonló a mintázatuk. Pedig sok mindenben különböznek. A gepárd a Föld leggyorsabb szárazföldi emlőse. Karcsúbb, mint a leopárd, és sokkal hosszabb, vékonyabb a lába. Szőre finomabban pettyezett, és a feje lényegesen kisebb.
Kisragadozók
A sivatagi róka a kutyafélék családjának legkisebb termetű, arányaiban legnagyobb fülű faja. A többi kutyaféléhez hasonlóan nincsenek izzadságmirigyei, nem tud verejtékezni. A forró sivatagi környezetben nagyon fontos a hőleadás — erre valók a hatalmas fülei. Éjszakai vadász, rovarokkal, gyíkokkal és kisebb rágcsálókkal táplálkozik. Társas lény, falkában él, ami akár tíztagú is lehet.
A szintén a kutyafélék közé tartozó sakálok is falkában élnek. Az éj leple alatt, magányosan vagy csoportosan vadásznak. Kisebb állatokat ejtenek el, de a döghúst sem vetik meg. Gyakran ólálkodnak a vadászó oroszlánok közelében, hogy az elejtett vad maradékaihoz hozzájussanak. A ragadozók rendjében önálló családot képeznek a hiénafélék. Bár a kutyákra jobban hasonlítanak, a macskafélékkel közelebbi rokonságban állnak. A hiénafélék leggyakoribb faja a foltos hiéna. Olyan erős az állkapcsa, hogy a gnú vagy zebra csontjait is össze tudja roppantani. Az afrikai vadkutya, más néven hiénakutya szőre barna-fehér-fekete. A kutyafélékhez tartozik. Társas lény, a falka tagjai közösen gondozzák a kicsinyeket, illetve a sérült és öreg falkatagokat. Az afrikai vadkutyák csapatban vadásznak, és addig üldözik az áldozatot, amíg az kimerülten össze nem esik.
A füves puszta aprónépe
A mongúzfélék családjába tartozó szurikáta kisragadozó. Nagy csoportban él, ahol minden egyednek megvan a maga feladata. Az őrök hátsó lábukra támaszkodva pásztázzák a környéket. Mivel a szurikáták kíváncsi természetűek, időnként az egész csoport felágaskodik, és mintha vezényszóra tennék, egyszerre mozgatják jobbra-balra a fejüket, ami mulatságos látvány.
Villámgyors menekülők
Antilopcsorda szökell könnyedén a szavannán. Gyűjtőnéven antilopnak nevezzük például a gnút, az impalát és a gazellákat is. Ezek alkotják a legnagyobb állatcsordákat Afrikában. Az egész csapat egyszerre iramodik neki, amikor felbukkan egy éhes ragadozó. Porfelhő kerekedik, ahogy a több ezer állat bámulatos sebességgel menekülőre fogja.






|